.com ve .com.tr Alan Adı

Dünya genelinde ".com" alan adı uzantısı, neredeyse standart ve tek seçenek olarak kabul gören, en prestijli etiket haline gelmiştir; ülkemiz için karşılığı ".com.tr" olarak yerleşmiştir.

Henüz alınmamış cazip ve jenerik bir isim bulmak artık zor olsa da, genelde ünvanı veya markayı temsil eden, kısa bir isim tercih edilmelidir. Almak istediğiniz adı "whois" sorgusu ile kontrol edebilirsiniz.

Henüz kaydedilmemiş .com alanı adı için "ilk gelen alır" prensibi geçerlidir; .com.tr için ise belge ibraz etmek gerekir: Oda faaliyet, ticari sicil, marka tescil veya başvuru belgesi, oda sicil tasdiknamesi veya gazetesi. Ayrıca sorumlu olarak tanımlanan ve e-mail adresi vasıtasıyla alan adını yönetecek 1-3 kişi belirlenir.

Uygun bir alan adı bulamadım...

Henüz alınmamış isim bulmak zorlaştığı için hem dünyada hem de Türkiye'de farklı uzantıların kullanımı yaygınlaştı: .ist, .site, .club, .info, .tv, .tc, .tm...

Bazı örnekler aslında farklı bir ülkeye ait olsa da, yabancılar tarafından tescil edilmeye elverişli olabiliyor; medya kuruluşları için .tv, radyolar .fm, ticari işletmeler .co, marka ifade eden isimler .tm veya "website" .ws ...

Jenerik alan adı ve ülkelerin alan adlarının tam listesi: Wikipedia List of Internet Top Level Domains

".tr" ile biten alan adlarının tam listesi: nic.tr (ODTÜ) Alan Adı Ücretleri